پایگاه اطلاع‌رسانی «معــاونت تبلیــغ و امور فرهنگــی حــوزه‌های علمیــه» | تبلیغ یکی از اصلی‌ترین و مهمترین ابزارهای دین مبین اسلام است که از دیرباز برای پیشبرد و نشر معارف اسلامی توسط مبلغان دین انجام می‌شد. سیره‌ای که از پیامبران، امام و بزرگان دین سینه به سینه منتقل شده و تا عصر حاضر به ما رسیده است. «حضرت امام خامنه‌ای»
برگزیده‌ها
صفحه اصلی > اخبار > آرشیو اخبار 


کارگاه آموزشی منبر غدیر

بیانات حضرت آیت الله سید محمد حسینی قزوینی پیرامون مسئله غدیر

 

آیت الله سید محمد حسینی قزوینی هفته گذشته در کارگاه آموزشی منبر غدیر که در سالن همایش‌های مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد، در زمینه فرهنگ شیعه و شبهه زدایی اشاره به ایراد سخن پرداختند.

به گزارش اداره رسانه معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه قم، آیت الله سید محمد حسینی قزوینی صبح روز پنجشنبه مورخ 97/05/25 در کارگاه آموزشی منبر غدیر که در سالن همایش مدرسه دارالشفاء قم برگزار شد، به موضوع فرهنگ شیعه و شبهه زدایی اشاره کردند و فرمودند: مادامی که از معارف دینی خودمان شبهه زدایی نکنیم هم جوانانمان در تزلزل اعتقادی قرار می گیرند، هم مخالفین با القاء شبهات تصور می کنند شیعه سخنی برای گفتن ندارد.
ایشان اظهار داشتند: دشمن در این چهل سال که از انقلاب اسلامی ایران می گذرد، بیش از چهار برابر 1400 سال علیه شیعه برنامه داشته و به مقابله پرداختند و بر طبق آمار امروز از هر سه سایت اسلامی دو سایت متعلق به دشمنان اسلام است.
رئیس سابق شبکه ماهواره ای ولایت، روشنگری را بسیار مهم دانسته و بیان داشتند: باید فرهنگ شیعه را با دیگر فرهنگ ها مقایسه کنیم؛ اهل بیت زمانی که کنار زده شوند فرهنگ شیطانی و اسرائیلی جایگزین آن می شود؛ باید ببینیم اهل بیت در مبانی اعتقادی و فکری چه مسائلی را ارائه داده اند و آن هایی که اهل بیت را کنار گذاشتند چه به دست آوردند.
وی با تأکید بر اینکه باید در مسئله غدیر، معرفت افزایی داشته باشیم، ابراز داشت: باید دید هدف نهایی نبی اکرم از  تشکیل مجمع بزرگ فراتراز یکصد هزار نفر چه بوده است؛ غدیر با داشتن بیش از صد راوی هنوز مظلوم است.
آیت الله قزوینی عنوان نمودند: یکی از شبهاتی که امروز مطرح می کنند این است که اگر حدیث غدیر دلیل بر خلافت حضرت علی(علیه السلام) بوده؛ چرا خود حضرت بر آن استناد نکرده اند.
وی ادامه داد: طی بررسی های که از منابع شیعه و سنی انجام دادیم، بیش از 30 روایات پیدا کردیم که حضرت علی (علیه السلام) در زمان های مختلف چون روز هفتم وفات پیغمبر، دوران خلافت خود، در جنگ جمل و جنگ صفین به حدیث غدیر استدلال کرده است.
 
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه در منابع شیعه چون کافی شریف آمده است که حضرت علی(علیه السلام)در زمان وفات پیامبر بیان کرد همه اینهایی که در سقیفه جمع شدند شاهد بودند پیامبر مرا به خلافت برگزید، گفت: حضرت در استدلال و بیان حدیث غدیر کوتاهی نکرده و جالب اینکه عموم این استدلال ها با محوریت سوگند بر اصحاب بوده است.
وی با  اشاره به برخی اسناد شیعه و سنی در استدلال به حدیث غدیر و خلافت حضرت علی(علیه السلام) ابراز داشت: حرف هایی که می‌زنند مبنی بر اینکه حضرت خود به غدیر استدلال نکرده؛ حرف هایی بی اساس است و این ها انسان هایی هستند که با قلب هایی بیمار نمی توانند خلافت مولا را ببینند این حرف ها را می زنند.
آیت الله  قزوینی با بیان اینکه ظلم و ستم حدودی دارد، افزوند: نسبت به امیر المؤمنین (علیهالسلام) ظلم را از حد گذراندند و هدف آنها از بین بردن رسول اکرم بود؛ اگر این مصیبت و ظلمی که بر امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) وارد آمد بر کوه ها وارد می آمد آن ها را آب می کرد.
وی خاطرنشان کرد: اشخاصی در طول این 14 قرن تمام تلاش خود را به کار گرفتند فضائل علی(علیه السلام)مطرح نشود، اما می بینیم این فضائل در کتب اهل سنت نیز مملو است.
 
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه حدود 150 شبهه در بحث غدیر مطرح است که عمدتا مربوط به صحت حدیث غدیر است بیان کرد: اینکه چرا ولایت در مکه صورت نگرفت و چرا عبارت مولا به کار رفته است از دیگر شبهات موجود در این زمینه است.
وی با بیان اینکه یکی از بخش هایی که باید روی آن کار کنیم اثبات خلافت امام است، ابراز داشت: یکی از روش های تأثیر گذار در کار تبلیغی، مقایسه است که باید در این موضوع از مقایسه نیز استفاده کنیم.
آیت الله قزوینی ادامه داد: بحث فراتر از این هاست؛ اگر این ها را خوب بیان کنیم و ادله روشن و منطقی و محکم شیعه را واضح بگوییم، خواهند پذیرفت؛ اینکه آن ها حاضر به مذاکره با بزرگان شیعه نمی شوند معلوم می شود شیعه حرف هایی برای گفتن دارد.
 
* موضوع امامت علی (علیه السلام) به اندازه روز روشن است
ایشان با بیان اینکه موضوع امامت علی (علیه السلام) به اندازه روز روشن است تصریح کرد: اگر از اول عمر تا آخر عمر برای نعمت ولایت سجده شکر به جا آوریم باز حق مطلب را ادا نکرده ایم.
این استاد حوزه در آخر بیانات خود اظهار داشتند: امروز خطر احمد الحسن از خطر وهابیت بسیار بیشتر است. در پایان جلسه آموزشی منبر غدیر به کلیه طلاب شرکت کننده بسته های فرهنگی پیرامون غدیر ارائه گردید. 
 

زمان : دوشنبه ٤ شهريور ١٣٩٧ / شماره خبر : ٤٠٢٣٥٧ / بازدید : 3348

توسط : روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مبلغان | دین‌باوران | هنر آسمانی | محصولات | نرم‌افزارها | ماهنامه
روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیّه